Koks turi būti tikro medaus skonis? Dažnai tenka girdėti, kad štai to ar kito bitininko medus skanus, o va ano, tai ne. Taip vertinti nėra visiškai teisinga. Kasmet vienodo medaus įmanoma gauti nebent ten, kur dideli medingų kultūrinių augalų plotai (pavyzdžiui rapsų, grikių). Kitais atvejais medus, nors ir rinktas toje pačioje vietovėje, kasmet šiek tiek, o kartais ir labai, skirsis. Kodėl taip atsitinka? Kaip žinote bitės medų gamina iš nektaro, surinkto augalų žieduose. Tačiau reikalas tas, kad tam tikriems augalams reikia tam tikrų sąlygų, kad išsiskirtų nektaras. Pavyzdžiui pienės geriausiai skiria nektarą tada, kai naktimis būna šalnos. O štai dobilams kaip tik reikia aukštos temperatūros. Kai kurie šaltiniai teigia, kad net +30 laipsnių. Dar kiti augalai mėgsta drėgną tvankų orą. O štai smarkus lietus išplauna iš žiedų nektarą ir jo kurį laiką iš viso nebūna.

Skirtingas medaus skonis. Kodėl?

Taip pat svarbu nepamiršti, kad ne visi augalai žydi mėnesį ar ilgiau. Kai kurie jų nužydi per savaitę ar dar trumpesnį laiką (štai 2013 m. pavasarį sodai nužydėjo vos per tris – keturias dienas). Taigi, jei tam tikro augalo žydėjimo metu nesusidarė sąlygos išsiskirti nektarui, tai tokio medaus tais metais ir neturėsite. Tais pačiais 2013 m. pavasario pradžia buvo šilta ir bitės prisinešė klevų nektaro, tačiau, kaip minėjau, sodai nužydėjo labai greitai ir sodų medaus bitės beveik neturėjo. Pienės žydėjo gausiai, tačiau šalnų nebuvo ir pienių nektaro bitės taip pat beveik negavo. Taigi, sukome pirmąjį beveik gryną, švelnų, karamelės skonio klevų medų. 2014 m. pavasarį situacija jau kitokia: užklupę šalčiai ne tik neleido bitėms pakankamai pririnkti klevų nektaro, bet dar ir nušaldė sodus. Tiesa, pienėms orai buvo tinkami. Pavasarinis medus jau kitoks – aštresnis, spalva ryškesnė.

Kaip išsirinkti tinkamą?medaus skonis

Jei turite pasirinkę patikimą bitininką iš kurio nuolat perkate medų, galite būti tikri tik dėl vieno – kokybės. Tačiau nenustebkite, jei medaus skonis (ir, žinoma, spalva) kiekvienais metais šiek tiek skirsis. Mes stengiamės savo medaus pavyzdžius išlaikyti bent metus, kad būtų galima palyginti skonius. Tai ne tik įdomu, bet ir naudinga lavinant skonio receptorius ir bandant išskirti vieno ar kito augalo indėlį į bendrą kvapų puokštę.

Komentarai:
admin apie medų ir ne tik

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *